تبلیغات
Chemistry 2011 - اثبات مایع بودن قیر، طولانی ترین و خسته کننده ترین آزمایش های جهان!!!
Chemistry 2011
"Chemistry— our life, our future"

در یکی از طولانی‌ترین و خسته‌کننده‌ترین آزمایش‌های جهان، دانشمندان در انتظار فرود یک قطره قیر هستند که با قطره پیشین ۱۲ سال فاصله زمانی دارد!این آزمایش «قطره قیر» در سال ۱۹۲۷ آغاز شده و برای نمایش حقیقت مایع بودن قیر که ظاهری شبیه به جامد داشته، طراحی شد.

این آزمایش اکنون برای ۸۵ سال است که ادامه داشته و طبق برآوردها احتمالا تا یک قرن دیگر به طول خواهد انجامید.یک توده از این ماده سیاه که با چکش قابل شکستن است در یک قیف شیشه‌‌یی قرار داده شده و دانشمندان صبور برای اثبات فرضیه مایع بودن طبیعت قیر به انتظار نشستند.

یک دهه پس از آنکه پرفسور توماس پارنل از دانشگاه کمبریج این فرآیند را آغاز کرد، یکی ازهشت قطره فرو افتاد.این مایع چسبنده به حرکت بسیار آرام اما مداوم خود به سمت پائین ادامه داده و در سال ۱۹۴۷ دومین قطره به پائین سقوط کرد.

قطرات بعدی در سالهای ۱۹۵۴، ۱۹۶۲، ۱۹۷۰، ۱۹۷۹، ۱۹۸۸ و آخری در سال ۲۰۰۰ فرو افتادند که در آن یک وب‌کم که در بالای آزمایش برای ثبت لحظات نصب شده بود،‌ در لحظه مهم از کار افتاد.پرفسور جان ماینستون اکنون نگهبانی از این آزمایش را که در دانشگاه کوئینزلند استرالیا در معرض نمایش عموم قرار دارد، عهده دار است.

 


در حال حاضر قطره بعدی شکل یک قطره اشک کامل به خود گرفته و ماینستون امیدوار است بتواند سقوط آنرا به شخصه مشاهده کند. این قطره احتمالا بین امسال تا سال آینده فرود خواهد آمد.با بیشتر شدن تعداد قطرات، فاصله میان آنها بیشتر شده از این رو قطره بعدی احتمالا آخرین قطره برای چند دهه آینده باشد.

به گفته ماینستون، قطره کنونی بسیار کوچکتر از قطره پیشین بوده که هنوز به قیر متصل است، اما احتمالا پهن شده و قطره بعدی با شکل متمایزتری مشخص خواهد شد.

ماینستون می‌گوید: قیر یک ماده همگن نبوده، بلکه ترکیب پیچیده‌ای از هیدروکربن‌ها است، ‌بنابراین پیش‌بینی آنچه رخ خواهد داد،‌ بسیار مشکل است به خصوص اینکه شرایط با ورود تهویه هوا تغییر کرده است.

منبع:http://ali.khorshidi.net
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 4 تیر 1391 توسط epide$
.
....