تبلیغات
Chemistry 2011 - شفق قطبی
Chemistry 2011
"Chemistry— our life, our future"
زندگی در جهان هستی، تصویری پانوراما بر فراز جزیره “والویا” در نروژ که در آن می توان اجرام و پدیده های کیهانی متفاوتی را مشاهده کرد.
آفتاب: ناسا پیش‌بینی کرده است که شفق‌های شمالی سال 2012 زیباترین و دیدنی‌ترین شفق‌ها در طول 50 سال گذشته خواهند بود اما می‌توانند به‌شدت بر روی فناوری‌ها و دستگاه‌های ارتباطی تاثیرات منفی بگذارند. 

کارشناسان ناسا پیش‌بینی کرده‌اند که شفق‌های شمالی در سال 2012 به درخشان‌ترین حالت خود در 50 سال گذشته می‌رسند.

از سال 2007 شفق‌های قطبی شدت گرفته‌اند و در سال 2012 وارد پیک شدت خود می‌شوند. هرچند درسال 2012 تصاویری تماشایی از آسمان قطبی به دست می آید اما به دلیل افزایش فعالیت‌های خورشیدی، این شفق‌ها می‌توانند بر روی دستگاه‌های موبایل، "جی. پی. اس" و شبکه‌های ملی بسیار مخرب باشند و در عملکرد این دستگاه‌ها به شدت اختلال ایجاد کنند.

در دوره سال 2012 فعالیت خورشیدی به حداکثر میزان خود می‌رسد که به آن "ماکزیمم خورشیدی" می‌گویند. در این سال میدان‌های بر روی استوای این ستاره سریعتر از نیروی مغناطیسی در قطب‌های خورشید می‌چرخند.

این نورها در ارتفاعات بالای زمین تقریبا در ارتفاع حدود 40 مایلی (4/64 کیلومتری) و در برخی موارد در ارتفاع 600 مایلی (965 کیلومتری) تشکیل می‌شوند.

چرخه خورشیدی هر 11 سال یکبار به اوج خود می رسد آخرین ماکزیمم خورشیدی در سال 2000 رخ داد و دانشمندان ناسا پیش‌بینی کردند که ماکزیمم بعدی در سال 2012 رخ می‌دهد که بزرگ‌ترین ماکزیمم از سال 1958 خواهد بود.

براساس گزارش دیلی میل، دانشمندان توضیح دادند که در سال 2012 شدت شفق‌های شمالی آنچنان زیاد است که حداکثر تا شهر رم می‌توانند دیده شوند.

کارشناسان ناسا اظهار داشتند: "سال 2012 بهترین، درخشان‌ترین و دراماتیک‌ترین فرصت برای تماشای شفق‌های قطبی به‌دست می‌آید. در این سال، روزهایی وجود خواهند داشت که نور آنچنان شدید است که شما می‌توانید زیر سقف آسمان شب بنشینید و کتاب بخوانید."

درخشش شفق‌ها به فعالیت خورشید ارتباط دارد. در این فعالیت، خورشید از طریق بادهای خورشیدی زمین را بمباران می‌کند.
برچسب ها: شفق قطبی*جزیره “والویا”،
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 19 بهمن 1390 توسط epide$
.
....