تبلیغات
Chemistry 2011 - کشف روشی برای تشخیص رابطه فضایی بین میکروب‌ها
Chemistry 2011
"Chemistry— our life, our future"

دانشمندان آمریکایی روش جدیدی طراحی کرده‌اند تا روی یک تصویر پراکندگی فضایی همه‌ی انواع میکروب‌های مختلف را نشان دهند.

به گزارش روزنامه الكترونیكی دانش و فناوری ـ ستنا، میکروب‌ها نیز اغلب در جوامع پیچیده زندگی می‌کنند و همانند ما تمایل به برقراری ارتباط با دیگر انواع معین دارند.

آنان با کمک یک تکنیک عکسبرداری جدید با نام پیچیده‌ی کلاسی ـ فیش توانستند پراکندگی فضایی 15 میکروب مختلف پلاک دندان را به تصویر بکشند. تاکنون فقط بررسی رابطه فضایی دو یا سه میکروب به طور همزمان امکان پذیر بود.

دو نوع باکتری، پروتلا و آکتینومایسس، بیشترین گرایش را به سکونت در مجاورت همدیگر داشتند. به گفته‌ی گری بوریسی از آزمایشگاه زیست شناسی نیروی دریایی در وودز هول ماساچوست:«این ممکن است بیانگر تعامل هدفمند بین این دو نوع باشد.»

وی در ادامه توضیح داد: « دقیقاً همان گونه که یک فرد، به دلیل این که مدرسه‌ی بچه ها از شرایط بهتری برخوردارند، به جای دیگری نقل مکان می‌کند، همسایگی برای میکروب‌ها نیز حائز اهمیت است. اگر بفهمیم که کدام میکروب به برقراری ارتباط با کدام میکروب علاقمند است، چگونگی عملکرد آنها مشخص می‌شود.»

بوریسی، الکس والم و جسیکا مارک از MBL همراه با فلوید دیوهرست از مدرسه دندانپزشکی هاروارد در بوستون، یافته های خود را در مجله ی پزشکی PNAS منتشر کردند.
برچسب ها: میکروب، زیست شناسی، هاروارد، ستنا،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 10 مهر 1390 توسط epide$
.
....